راغفر:سرمایه‌گذاری در پتروشیمی‌ها غیر اقتصادی بوده است:

منتشر شده در تاریخ: شنبه 11 مرداد 1393

راغفر استاد دانشگاه ،سرمایه‌گذاریهای قبلی در احداث پتروشیمی‌ها غیر اقتصادی است. محمدی معاون وزیر اقتصاد هم گفت: راه حل اقتصادی یک شبه نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس، حسین راعفر کارشناس اقتصادی در برنامه مناظره گفت: اگر ما به کاستی‌های ساختاری در اقتصاد کشور توجه نکنیم همان بلایی سرمان می‌آید که در 60 گذشته ساله بر سرمان آمده است.

وی افزود: مسئله بحران اقتصادی کنونی فقط ریشه‌اش از سال 85 شروع نمی‌شود، بلکه از این تاریخ به بعد تشدید می‌شود و طبیعتا اگر این دوره هم نبود، ما با رکود تورمی روبرو می‌شدیم و علت آن ساختار‌های اقتصادی کشور است. 

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: از سال 1338 به بعد می‌بینیم که سهم تشکیل سرمایه ثابت در گروه‌های مختلف به این شکل بوده است که توجه سیاستگذاران به بخش تولید و به ویژه تولید صنعتی بسیار اندک بوده است، در حالی که این بخش می‌تواند بزرگترین سهم در خلق ارزش افزوده و اشتغال را در کشور داشته باشد.

راغفر گفت: بعد از دوره مشکلات کنونی یک بخشی از مشکلات بر می‌گردد، به سیاست‌های اقتصادی بعد از جنگ در ایران که تزریق منابع بزرگی در ایران صورت گرفت و صنایعی را با اسم و هدف توسعه مبتنی بر صادرات شکل دادیم که ده‌ها میلیارد دلار در این صنایع سرمایه‌گذاری کردیم و امروز اگر این صنایع را تعطیل کنیم، به لحاظ اقتصادی در کشور مقرون به صرفه است.

وی افزود: بنابراین فقط تزریق ارز در کشور و بالا بردن تعداد زیادی کارخانه به نام صنعتی شدن نتوانسته هدف ما را تامین کند و اشتغال هم تولید نکرده است و تمام شواهد مشهود است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: نکته اصلی این است که معمای اقتصاد ایران که یک بیماری مزمن و ساختاری است که از آن رنج می‌برد با تزریق بیشتر درآمدهای ارزی این وضعیت بدتر شده و در دوره نهم و دهم شاهد آن بودیم و 56 درصد از درآمدهای ارزی کشور بعد از سال 1338 تا پایان 1391 در این دوره حاصل شده است و اما فساد بزرگی را هم شکل داده است. 

راغفر در پاسخ به سؤال حیدری مجری برنامه که پرسید آیا اقدامات دولت این سیکل‌های بسته را باز نکرده است: اصلا و این اقدامات به سؤالات پاسخگو نبوده است، مسئله ما تصویب مصوبه نیست، بلکه اصلاح فضای کسب و کار کشور است. 

وی افزود: در چنین فضایی در ایران 101 کارخانه پتروشیمی داریم و از سال 1370 به بعد صدها میلیارد دلار در این صنعت خرج شده که محصول نهایی آن بسیار زیان ده بوده و آسیب‌های محیط زیستی بسیاری داشته اگر تعطیل کنیم این صنعت را بسیار مقرون به صرفه است، در حالی که راه‌حل در این چارچوب تزریق مجدد ارز به این بخش است.

راغفر بیان داشت: صرف‌نظر از اینکه مشکلات جدی سیاستی از در جهت حمایت این صنعت صورت گرفته و خوراک و سوخت رایگان به این صنعت داده شده، در حالی که که اگر خوراکی را که به این صنعت دادیم، را صادر می‌کردیم، ارزش افزوده بیشتری را برای ما به دنبال داشت.

در ادامه این برنامه شاپور محمدی بیان داشت: به نظرم آقای راغفر محتوای بسته‌ها را نمی‌دانند، به ازای بسته ابلاغی تمام دستگاه‌ها مکلف شده‌اند برای بهبود کسب و کار به روز هدفگذاری کنند و آن را در مقاطع سه ماهه‌ به دولت ابلاغ کنند و قطعا برای این کار مصوبه لازم است.

وی افزود: دولت در مورد ساختار کلی گفته زیرا ما نمی‌توانیم ماده‌ای ببریم و بگویم ساختار اصلاح شود

ساختار بلند مدت است، تولید کننده مشکل نقدینگی دارد و مطالبات آن برای آن مشکل ایجاد کرده است. دولت طبیعتا در برنامه ششم در اصلاح ساختار برنامه دارد، مضافا بر اینکه وقتی صحبت از ساختار می‌شود ساختار باید درست تعریف شود.

معاون وزیر اقتصادی افزود: بازار اقتصادی جز ساختار است و نرخ هم جز ساختار است، سهم صادرات، نوع صادرات و نوع واردات همه جزء ساختار است و هیچ جا دولت نگفته که باید ارز تزریق شود به بخش‌ها و هیچ جا چنین چیزی گفته نشده است.

وی افزود: دولت هیچ وقت با تزریق ارز و افزایش نقدینگی موافقت نداشته است و اگر این گونه بود، تمام مشکلات حل می‌شود، راه‌حل اقتصاد کار یک شبه نیست و بعضی از این سیاست‌ها ساختاری است و ما سیاست درست را دفاع کنیم و در نقد منصف باشیم.

رزاقی کارشناس اقتصادی در خطاب به شاپور محمدی گفت: آقای دکتر این قدمی که شما بر می‌دارید، آیا با آن مجموعه‌ای (استراتژی) که در ذهن شما است، یکسان است.

وی افزود: الان به ما حمله شده و فقط در یک مورد دولت در یک مورد اقدام کرده است و آن هم بنزین بوده و هیچ گام دیگری برداشته نشده است و این یعنی اینکه ما لیبرالی فکر می‌کنیم.

رزاقی بیان داشت: فکر خوب است ولی راه غلط است و راه مبین راه لیبرالی است. این خط اقتصادی که ما در پیش گرفته‌ایم، متلاشی کردن ایران عزیزمان است.

محمدی در پاسخ رزاقی گفت: ما غلام حلقه بگوش سیاست‌های اقتصادی نیستیم و هر مکتب اقتصادی نکات خوب و بد دارد، دولت یک اسناد بالا دستی مثل قانون اساسی و سیاست‌های کلی دارد.

وی افزود: چه کسی می‌گوید دولت لیبرالی حرکت می‌کند دولت قانون اساسی را و سیاست‌های کلی و اقتصاد مقاومتی را مورد توجه قرار داده است و در هیچ کجای دنیا نه متکب اتریش و نه نهاد گرایی و نه لیبرالیسم حاکم مطلق است و در هیچ کجای دنیا حتی آمریکا لیبرالیسم حاکم مطلق نیست و چنین کشوری وجود ندارد.

رزاقی در ادامه اظهار داشت: رزاقی ما 100 درصد لیبرالیسم عمل نکردیم، ولی دولت از منافع ملی که تولید باشد، دفاع نکرده، ولی دولت از وارد کننده‌ها و احتکار کننده‌ها خانه و بانک‌هایی که سرمایه‌های مردم را غارت کرده‌اند، دفاع کرده است.

وی افزود: دولت و مجلس درباره غارت سرمایه‌های مردم در بخش دلالی سکوت کرده است و دولت ما از منافع ملی و تولید آنها دفاع نمی‌کند و دلار ارزان به دلالان می‌دهند.